
Hogyan maradhat új matracunk hosszú időn át tiszta, higiénikus, esztétikus?
Megvan az új matrac, végre kényelmesen alszol – de vajon mit tehetsz azért, hogy ez sokáig így is maradjon? Egy minőségi ágybetét akár 6-8 évig is hű társad lehet, de csak akkor, ha megfelelően gondoskodsz róla. Cikkünkben bemutatjuk azokat a praktikákat, amelyek segítségével megőrizheted matracod tisztaságát, formáját és esztétikus megjelenését, hosszú éveken át.
1. Az alátámasztás kérdése – nem mindegy, mire fekszik a matrac
Sokan nem gondolnak rá, de az új matracod alá választott felület kulcsszerepet játszik annak élettartamában. A különböző ágyrács típusok – sík lap, ívelt lécek, rugós alátámasztás – nem minden matraccal kompatibilisek.
Legfontosabb szabály:
A lécek közötti hézag ne legyen nagyobb 4 cm-nél. Ha ennél ritkább a rács, a matrac nem kap megfelelő alátámasztást, így idő előtt eldeformálódhat. Ez nemcsak az alvásminőséget rontja, de hosszabb távon gerincpanaszokhoz is vezethet.
Bonell rugós matracot használsz? Akkor sem az ívelt, sem a rugós ágyrács nem jó választás – ezek tönkretehetik a matrac szerkezetét. A sík, merev felület mindig biztos támaszt nyújt, és a modern matracok anyaghasználatának köszönhetően a szellőzés miatt sem kell aggódni.
2. Kigödrösödés ellen: forgasd rendszeresen!
Egy jól karbantartott matrac évekig tartja formáját – de csak akkor, ha te is segítesz ebben neki. A 3 havonta elvégzett fej-láb csere kifejezetten ajánlott minden típusnál. A törzsünk súlya nagyobb, mint a lábunké, így a felső szakasz hamarabb deformálódhat. A forgatással ezt megelőzheted, és a terhelést egyenletesen osztod el.
Ha a matracod kétoldalas, érdemes időnként megfordítani is – így még hosszabb lesz az élettartama.
3. Higiénia mindenekelőtt – matracvédelem okosan
A matrac tisztaságát nemcsak a rendszeres ágyneműcsere biztosítja. A verejték, az elhalt hámsejtek és az esetleges étel-ital foltok mind nyomot hagyhatnak a huzaton. Érdemes matracvédőt használni, mert:
-
megakadályozza a szennyeződések közvetlen bejutását a matracba,
-
mosható, így könnyen tisztán tartható,
-
és akár vízálló változatban is elérhető – kisgyermekes családok vagy idősek esetén különösen praktikus.
Ezek a védők 60°C-on vagy akár 95 C fokon is moshatók, főzhetők, fehéríthetők ( pl.: Billerbeck Mediclean matracvédők akár sterilizálhatók is.) így a baktériumokat is hatékonyan elpusztítják. A huzatot pedig célszerű minden matracforgatásnál ellenőrizni, hogy időben észrevegyük a szennyeződéseket.
Tipp: Ha a matrac huzata levehető, élhetsz a tisztítás lehetőségével – de csak óvatosan! Egy háztartási mosógép mérete nem biztos, hogy elegendő, és a túl magas hőfok zsugorodást is okozhat. Ilyenkor inkább válassz egy önkiszolgáló mosodát, ahol biztonságosan tisztíthatod ki a huzatot.
4. Szellőztess minden reggel!
Kevesen gondolnak bele, de egy éjszaka alatt akár 2 deciliter izzadtság is a matrac felszínére kerülhet – főleg, ha paplanba burkolózva alszunk. Ezért kiemelten fontos, hogy minden reggel szellőztesd meg a matracot!
Ez nem jelent nagyobb erőfeszítést: elég, ha reggel felkelés után nem veted be rögtön az ágyat. Hagyd levegőzni, amíg megiszod a kávéd vagy elkészülsz a napra – így a nedvesség elpárolog, és a matrac nem dohosodik, nem telepszenek meg benne a poratkák.
+1: Az ágy az alvás helye – ne dolgozz, ne tanulj rajta!
A pandémia óta sokan dolgoznak otthonról, és sokszor az ágy szélén ülve laptopoznak, olvasnak vagy telefonálnak. A matracokat azonban fekvő helyzetre tervezték, ülve az egy pontra nehezedő terhelés idővel torzulásokat okozhat. Ha lehet, kerüld az ágyban történő hosszabb ülést – a matracod hálás lesz érte.
Összegzésként:
Az új matrac nem kis befektetés, de ha megfelelően gondoskodsz róla, hosszú távon sokkal kényelmesebb és egészségesebb alvást biztosít. Használj megfelelő alátámasztást, forgasd rendszeresen, védd a szennyeződésektől és ne hanyagold el a napi szellőztetést sem!
Ha bármiben tanácsra van szükséged, vagy a matracodhoz keresel ideális kiegészítőt, fordulj hozzánk bizalommal – az Orsi Matracstúdióban örömmel segítünk a tökéletes alváskörnyezet kialakításában!